Kada su darbuotoju turi būti sudaroma darbo sutartis?
O kada asmuo gali teikti paslaugas be darbo sutarties?
Kaip atskirti šias dvi darbo formas?
Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau - DK) nuostatos taikomos individualiesiems darbo santykiams, kurie atsiranda sudarius darbo sutartį DK nustatyta tvarka.
DK 32 straipsnis reglamentuoja darbo sutarties apibrėžimą ir jos požymius. Minėto straipsnio 1 dalyje numatyta, kad darbo sutartis ? darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį darbuotojas įsipareigoja būdamas pavaldus darbdaviui ir jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį. Pavaldumas darbdaviui reiškia darbo funkcijos atlikimą, kai darbdavys turi teisę kontroliuoti ar vadovauti tiek visam darbo procesui, tiek ir jo daliai, o darbuotojas paklūsta darbdavio nurodymams ar darbovietėje galiojančiai tvarkai (DK 32 straipsnio 2 dalis).
Pažymėtina, kad darbo santykiai tarp darbuotojo ir darbdavio atsiranda tuomet, kai darbuotojo veikla turi darbo sutarties požymius. Darbo sutartimi turi būti įforminami tokie tarp šalių susiklostę teisiniai santykiai, kurie atitinka visus būtinuosius darbo sutarties požymius:
Atkreiptinas dėmesys, kad norint nustatyti, ar tarp šalių susiklostę santykiai yra darbo teisiniai santykiai, visuomet turi būti vertinama aplinkybių visuma.
Tuo atveju, jeigu tarp šalių susiklosto tokie teisiniai santykiai, kurie atitinka DK 32 straipsnyje numatytus darbo sutarties požymius: t. y. darbas dirbamas darbdaviui ir darbuotojui susitarus; dirbamas tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbas arba einamos tam tikros pareigos; asmuo dirba paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai; asmuo dirba atlygintinai, rašytinė darbo sutartis privalo būti sudaryta. Jeigu tarp šalių nesusiklosto darbo teisiniai santykiai, t. y. nėra visų aukščiau paminėtų būtinųjų darbo sutarties požymių, galiojantis sutarčių laisvės principas suteikia šalims galimybę sudaryti civilinio pobūdžio susitarimus, kuriuos reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas. Atkreiptinas dėmesys, kad šalių sudarytos civilinės sutartys neprilyginamos darbo sutartims, o jas sudarius tarp tokių sutarčių šalių nesusiklosto darbo sutarties požymiai. Taigi jeigu asmuo dirba ne darbo sutarties, o tam tikrų civilinių santykių pagrindu (įregistravus individualią veiklą pagal pažymą arba įsigijus verslo liudijimą), tai laikoma ne darbo, bet civilinių teisinių santykių dalyku, nebent sudarytas civilinis susitarimas visgi atitiktų darbo sutarties požymius, tada tai galėtų būti pripažįstama darbo santykiais.
Paminėtina, kad vadovaujantis Užimtumo įstatymo 56 str. 1 d. 1 p. nelegaliu darbu laikomos fizinio asmens (darbuotojo) pavaldžiai kitam asmeniui (darbdaviui) ir jo naudai atlygintinai atliekamos darbo funkcijos, kai darbdavys nesudaro darbo sutarties raštu arba nepraneša Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinei įstaigai mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą.
Taip pat pažymėtina, kad Užimtumo įstatymo 56 str. 1 d. numatytas administracinis pažeidimas gali būti padaromas alternatyviomis veikomis, tačiau šalių santykiuose turi būti visi darbo sutarties požymiai.
Pavyzdžiai:
Nešvaistyk ateities – dirbk legaliai!
Susipažink, čia – Marius. Jis paprastas vaikinas, galbūt ir šiandien su juo prasilenkei gatvėje. Mariui pasisekė, nes jo svajonės išsipildė: jis turi išsvajotą butą, sužadėtinę ir jau beveik tapo pilotu. Bet ne taip ir seniai viso to galėjo ir nebūti, nes kai Marius pirmą kartą įsidarbino... Susižinok, kas jam nutiko ir kaip jam sekėsi pirmieji darbai.
https://www.youtube.com/watch?v=m_UD0RJKOEA
https://www.youtube.com/watch?v=K4F7hzUxSKs
https://www.youtube.com/watch?v=-XPC-hlPOgE
Dirbu skaidriai!
Kodėl dirbti legaliai apsimoka? Nelegaliai ar nedeklaruotą darbą dirbantis darbuotojas nukenčia pats: neretai jam nesumokamas darbo užmokestis arba sumokama gerokai mažiau, darbuotojas atleidžiamas be jokių įspėjimų, jam netaikomos jokios Darbo kodekse numatytos garantijos, tarp jų ir susijusios su darbų sauga, jis nekaupia darbo stažo, nemoka jokių mokesčių, todėl mažėja jo būsima pensija.
Nedeklaruotas darbas – vargas pensijoje.
Neatidžiai perskaityta darbo sutartis – prarastos socialinės garantijos.
Apie nelegalų darbą galima pranešti VDI pasitikėjimo telefonu.
Tarp nelegaliai dirbančių asmenų – kas dešimtas užsienietis.
Pirmiausia – darbo sutartis!
Darbe svarbu atlyginimas? Premijos? Papildoma motyvacija? Taip, BET... Darbe pirmiausia svarbu darbo sutartis. Be sutarties galite tiek ir tematyti atlyginimą, premijas, motyvaciją.
https://www.youtube.com/watch?v=r5tnJE9I-yc&feature=youtu.be